Dažnai nežinodami tikime žmonių kalbomis, internete perskaitytais faktais. Šiame straipsnyje pateiksime 10 mitų apie dantis, kuriais reikėtų netikėti.
1. Aspirino laikymas ant danties sumažina skausmą.
Teiginys klaidingas. Išgėrus aspirino danties skausmas tikrai sumažėja, tačiau laikant šį vaistą ant danties ar šalia jo, sudirginamas dantenų audinys ar gomurys ir taip tik dar labiau pakenkiama sau.
2. Po dantų valymo būtina skalauti burną.
Tikriausias mitas. Burnos skalavimas specialiais skysčiais sumažina dantų pastos poveikį. Skalavimas nuo dantų paviršiaus pašalina fluoro likučius ir valymo efektyvumas sumažėja. Patariama burną skalauti tuo metu kai nevalote dantų.
3. Dantis būtina valyti iškarto po valgio.
Ši klaida yra gana dažnai. Cukrus esantis maiste pavirsta rūgštimi. Rūgštis suminkština emalio sluoksnį saugantį žmogaus dantis. Specialistai paskutiniu metu teigia, kad šis sukietėja per 40 – 50 minučių nuo valgio, būtent tada yra sveikiausia valyti dantis. Valant ankščiau ilgame laiko periode emalio sluoksnis susidėvi, ko pasėkoje dantys gali pasidaryti jautrūs šalčiui ir šilumai.
4. Neprivalu dantų valyti siūlu, jei burną skalaujame skalavimo skysčiu.
Tikriausia netiesa! Dauguma burnos skalavimo skysčių apsaugo dantis nuo bakterijų, bet negali pasiekti visų dantų vietų. Būtent valymas dantų šepetėliu ir siūlu pasiekia sunkiausiai prieinamas dantų vietas.
5. Kraujuojant dantenoms privalu nustoti valyti dantis.
Mitas. Kraujuojančios dantenos yra pats tikriausiais ženklas rodantis, kad privalu apsilankyti pas odontologą. Dažnai tokie atvejai parodo, kad pacientas netinkamai valo dantis kartais palikdamas nevalytų vietų. Žinoma, negalima taip teigti vienpusiškai, tik specialistas gali pasakyti tikrąją priežastį, retesniais atvejais žmogų gali kankinti dantenų ligos.
6. Dantis su plomba nereikalauja tolimesnio gydymo.
Tinkamai prižiūrimos dantų plombos tarnauja ilgą laiko periodą, tačiau nepastebėjus plombos pažeidimų dažnais atvejais pacientams prireikia nervo kanalo gydymo ar net retesniais atvejais danties traukimo, ko pasėkoje tolimesnis gydymas būna dantų protezavimas. Taigi įsidėjus plombą reikia ją tinkamai prižiūrėti, o po kurio laiko teks ją pasikeisti.
7. Vaikai pas odontologus neprivalo lankytis iki pieninių dantų iškritimo.
Paskutiniu metu odontologai rekomenduoja, kad vienerių metų vaikui reikėtų patikrinti augančius priekinius dantis, taip pat kabinete yra pasiūlomas tinkamas dantų priežiūros planas.
8. Kol man neskauda dantų aš neprivalau eiti pas odontologą.
Vienas rimčiausių mitų šiame sąraše. Reguliarūs dantų patikrinimai yra labai svarbūs ir padedantys užtikrinti tinkamą dantų priežiūrą. Ankstyvieji dantų gedimai gali neturėti jokių simptomų. Dantenų ligos gali privesti iki žandikaulio kaulo mažėjimo ir dantų netekties, tokia liga yra gana sunkiai pastebima. Taigi pusmetiniai apsilankymai pas odontologus yra privalomi, net nejaučiant skausmo. Tai pati tikriausia dantų protezavimo prevencija.
9. Dantų balinimas kapomis yra labai kenksmingas.
Modernios dantų balinimo procedūros atliekamos profesionalų labai minimaliai kenkia dantims. Netinkamai atliktas dantų balinimas gali padidinti dantų jautrumą ar pažeisti dantenas. Kai kuriais atvejais ši procedūra yra negalima: esant su emaliu susijusioms problemos arba dideliam jautrumui. Tinkamai atlikti dantų balinimą gali tik srities specialistas.
10. Norint balinti dantis yra saugu naudoti sodą.
Dar vienas mitas. Soda stipriai kenkia dantims, naikina emalį. Kai kurie specialistai atsiradus dėmėms ant dantų siūlo naudoti balinančias pastas. Deja, šios taip pat savo sudėtyje turi abrazyvių dalelių, kurios gali pakenkti. Tinkamiausią sprendimą, kaip ir visada, gali pasiūlyti srities specialistas: odontologas ar burnos higienistas.