6 dažniausios dantukų priežiūros klaidos

Paprastai „nu, nu, nu“ pirštu grūmojame vaikams. Šįkart tai skiriame suaugusiesiems. Kodėl? Ogi dėl mūsų, dičkių, aplaidumo ir abejingumo kenčia vaikai. Jų dantukai. Konsultuoja klinikos „Skraidenta“ gydytoja vaikų odontologė Geda Mažeikienė.

1 klaida. Tėvai laukia, kol vaikui išdygs visi dantukai, ir tik tada juos valo.

Stengiuosi visada pabrėžti tėvams, kad vaiko dantimis reikia pradėti rūpintis dar jiems nepradėjus dygti. Prieš išdygstant pirmajam dantukui, vaikui bėga seilytės, jis kiša viską į burną, mėgsta kandžiotis ir kramtyti. Paėmę švarios medžiagos skiautę arba specialų pirmųjų dantukų antpirštį, tėvai galėtų pamasažuoti dantenas. Be to, taip pradėtų formuoti mažyliui dantukų valymo įprotį. Taip sakant, vienu šūviu nušautų du zuikius.

Pirmuosius dantukus būtina valyti. Aišku, ne taip, kaip mes įsivaizduojame – su daug pastos ir šepetėliu. Užtenka antpirščio ar marlės. Vaikas greitai įpras, tai taps būtinu ritualu prieš einant miegoti. Jeigu pradėsite dantis valyti tik dvejų metų vaikui, jam tai gali nelabai patikti.

2 klaida.  Perkama netinkama pasta arba išvis nesidomima, kas rašoma etiketėje.

Ne veltui sakoma, kad su metukų vaiku reikia profilaktiškai ateiti pas vaikų odontologą. Tuo pačiu metu pasitarsite ir dėl dantų pastos. Maždaug iki vienų metukų pastos nereikia, užtenka nuvalyti dantukų apnašas be jos. Vėliau mažyliui galima nupirkti pastos. Ji atlieka daug funkcijų: padeda išvalyti dantukus; gaivina burnytę; savo sudėtyje turi medžiagų, kurių vienam mažyliui reikia daugiau, kitam – mažiau.

Vaikams skirtos pastos turi būti su fluoru. Jis labai reikalingas pirmiesiems dantukams. Fluoras padeda dantuko emaliui tapti stipresniam ir atsparesniam rūgščių poveikiui, net gali sustabdyti prasidėjusį dantuko ėduonį.

Vaikučiui, kurio dantukai sveiki, gerai prižiūrimi, užteks pastos su mažiau fluoro arba gal net visai be jo (tokių
būna ekologiškų pastų). Tačiau kartais pusantrų ar dvejų metukų vaiko dantis jau būna pažeidęs ėduonis, tad gydyti gali būti skirta pasta su daugiau fluoro. Be to, nepamirškime, kad Vakarų Lietuvos geriamajame vandenyje fluoro yra daugiau negu kitur. Stebuklingos pastos nėra, sveika jas kaitalioti, o kokią rinktis, geriausiai pasakys vaikučio odontologas.

Dažnai girdžiu nuogąstaujant tėvus: kas bus, jei mažylis praris pastos su fluoru. Jei vaikas valgys pastą kaip uogienę, bus blogai, bet jei pastos ant šepetėlio dėsis nedaug, vos suvilgydamas šerelius, ir jei tokį kiekį katkarčiais nuris, tikrai nieko neatsitiks. Pasta skirta ne valgyti, o dantims valyti.

Suaugusiųjų dantų pastą galima vaikui naudoti, kai jis sulaukia maždaug 7 m.

3 klaida.  Tėvai nusileidžia vaikų kaprizams: „Jis neleidžia man valyti jam dantukų!“

Tada klausiu tėvų: „Jeigu jums neleidžia valyti, tai kaip jie leisis dantis taisyti?“ Išvalyti dantis yra daug paprasčiau, negu juos taisyti. Argi mes visada vaikų klausiame, ar jie nori galvą trinkti, nagus kirpti, ar nori užpakaliuką plautis ir kad būtų jiems keičiamos sauskelnės.

Kiekvieną kartą leidus vaikui eiti miegoti neišvalytais dantimis, darome meškos paslaugą. Tėvai turėtų paklausti savęs, ko jie nori savo vaikui – gero ar blogo. Jeigu blogo, tada gali nevalyti dantukų. Taip, yra žmonių, kurie gali neprižiūrėti dantų, ir šie negenda. Tačiau tokių – vienetai. Bet dažniausiai jei sudarome sąlygas dantims gesti, jie ir genda. Kuo mažesniam vaikui sugenda dantukai, tuo sunkiau juos gydyti.

Nieko vaikui neatsitiks, jei jis paverkšlens tas kelias minutes, kol mama valys dantukus. Pamatęs, kad – nori jis to ar ne – tėvai vis tiek jam valo dantis, vieną dieną nustos priešintis. Kai tėvai sako: „Vaikas nesileidžia valyti dantukų,priešinasi, nenori“, čia yra e vaikų, o tėvų bėda.

4 klaida.  Išsivalius dantukus užkandžiaujama.

Dažnai pasitaiko, kad vaikas, kurio dantukai išvalyti ir jis paguldytas miegoti, užsigeidžia valgyti. O tėvai neprieštarauja. Dažnai vaikai ne valgyti nori, o tik bando atitolinti miego laiką. Jei pavalgo ar išgeria sulčių, arbatos, reikia vėl iš naujo valyti dantukus. Naktį miegančiam beveik neišsiskiria seilės, todėl terpė gesti dantukams ypač puiki.

Odontologai rekomenduoja, kad sulaukęs vienų metukų vaikas turi eiti miegoti išvalytais dantukais ir nieko nebevalgyti naktį. Tai galioja ir naktį mamos pienuką žindantiems mažyliams.

5 klaida.  Tėvai neprižiūri, kaip vaikai valosi dantukus.

Vaikai nepajėgūs savo dantimis pasirūpinti patys iki septynerių metų, o kartais ir dar ilgiau. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad kol vaikas neišmoksta gerai rašyti, jis nesugeba gerai išsivalyti dantukų.

Trimetis ar keturmetis įsidėjęs į burną šepetuką pabrūžins juo, bet neišvalys tinkamai. Aišku, nereikia to drausti, kai kurie labai nori patys valytis. Tegul jie „valosi“, bet ar prieš tai, ar vėliau, tėveliai turi surasti būdą paimti šepetėlį ir patys išvalyti vaikui dantukus.

Kaip rodo patirtis, trimečiams ir keturmečiams tėveliai dar valo dantis, bet penkiamečiams ar šešiamečiams – jau nebe, esą didelis. Kas tada nutinka? Ogi 5-7 m. dygsta pirmieji nuolatiniai dantys (vadinamieji šeštieji). Išdygę jie yra ypač pažeidžiami, nes jų vagelės ne visiškai mineralizuotos. Nevalant apnašų gali užtekti ir kelių savaičių jiems sugesti. Kai niekas nekontroliuoja, kaip vaikas valosi dantis, šepetukas dažnai net nepasiekia tų šeštųjų
krūminukų. Būna labai liūdna, kai ateina jų padengti silantais, o mes matome, kad reikia taisyti, nes jau sugedę. Kuo ilgiau vaikams dantukus valys tėvai, tuo bus geriau.

6 klaida.  Pas odontologą neateinama profilaktiškai, o tik tada, kai skauda ar jau yra „skylutė“.

Pas odontologą rekomenduojama profilaktiškai pasirodyti maždaug dukart per metus. Net jei dantukai sveiki, gerai prižiūrimi, vaikui svarbu žinoti, kad jo darbas (valytis kasdien dantukus) duoda rezultatų. Juk smagu būti pagirtam, susidraugauti su gydytoju. Ateityje, jeigu reikės gydyti, tokie vaikai bus lengviau sukalbami. Būna, kad pas odontologą vaikas atvedamas reguliariai, sutaisomi visi dantukai ir staiga jis „dingsta“ kokiems trejiems metams. Per tą laiką vėl atsiranda daugybė „skylučių“.

Blogiausia, kas gali nutikti, kai vaikas pirmą kartą ateina pas gydytoją su skaudančiu dantuku. Mažylis pasmerktas nemaloniems potyriams.

Kartais mamos baiminasi, kad metinukas neišsižios ir neparodys gydytojui dantukų. Tokio amžiaus mažylių apžiūra trunka tikrai trumpai, nereikia, kad išsižiotų pusvalandžiui. Paprastai pavyksta susitarti ir apžiūrėti. Pirmieji apsilankymai vaikui pažintiniai, bet dar labiau jie reikalingi tėvams, kad nepadarytų klaidų, kurių galima išvengti.

Kita bėda yra ta, kad nuėjus į polikliniką su mažučiu vaikučiu ne visada gaunama informacija. Viena mama pasakojo išgirdusi: „Ko jūs taip jaudinatės?“ Liūdna girdėti tokius žodžius iš medikų. Patiems mažiausiems siūlyčiau rinktis vaikų odontologus, jų tikrai yra visoje Lietuvoje.

TRUMPI PATARIMAI:

  • Patariama valyti dantukus ne trumpiau nei 3 min., tačiau svarbiausia – valymo kokybė, o ne teorinė trukmė.
  • Rodykite pavyzdį. Kad atėjęs pas odontologą vaikas nesakytų: „O mano tėvelis nesivalo dantų…“
  • Vaikams patinka pasikartojantys ritualai, dienos režimas. Žinodami, kas po ko vyksta, jaučiasi saugesni. Stenkitės, kad dantukus valyti ryte ir vakare įprastų nuo mažų dienų.

Šaltinis: tavovaikas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *