Dantų valymas mums visiems atrodo labai įprastas kasdieninis dalykas. Kiekvienas žmogus turbūt pasakytų, kad tiksliai žino, kaip reikia valyti savo dantis. Tačiau ar tikrai? Taigi į aktualius klausimus, kaip tiksliai reikėtų valyti dantis, kad būtų pasiektas maksimalus sveikos burnos efektas, atsako gydytoja odontologė Geda Mažeikienė.
1. Kodėl reikia valyti dantis?
Dantų apnašose yra daug bakterijų, sukeliančių dantų bei dantenų ligas. Todėl dantų apnašas būtina reguliariai nuvalyti nuo dantų. Kuo mažiau bus bakterijų mūsų burnoje, tuo mažesnė tikimybė, kad dantys pradės gesti arba atsiras dantenų uždegimas.
2. Kaip taisyklingai valyti dantis?
Sukurta labai daug dantų valymo metodikų, tačiau dažniausiai savo pacientams rekomenduojama dantis valyti šluojamaisiais arba sukamaisiais judesiais – nuo dantenų kramtomųjų paviršių link. Būtina išvalyti visus dantų paviršius – ties skruostais, ties liežuviu arba gomuriu, kontaktinius bei kramtomuosius paviršius. Tam ne visada pakanka paprasto dantų šepetėlio. Tarpdančiams valyti paprastai rekomenduojami specialūs tarpdančių šepetėliai arba tarpdančių siūlas. Taip pat specialiu šepetėliu reikia išvalyti sunkiai pasiekiamus paskutiniuosius krūminius dantis (dar kitaip vadinamus „protinius dantis“). Tam taip pat tinka ortodontinio gydymo kabėmis metu naudojami „vieno danties šepetėliai“, kuriais labai gerai galima išvalyti sunkiai pasiekiamus paviršius.
3. Kiek kartų per dieną rekomenduojama valyti dantis?
Rekomenduojama valyti dantis du kartus per dieną/ryte po pusryčių ir vakare po valgio, geriausia prieš pat einant miegoti. Tačiau gydytojas odontologas esant tam tikroms būklėms gali rekomenduoti dantis valyti ir dažniau.
Po kiekvieno valgio burną rekomenduojama prasiskalauti vandeniu. Tai labai sumažina rūgščių gamybą. Tikrai nebus blogai, jei dantis išvalysite po pagrindinių valgymų, tačiau nereikia perlenkti lazdos ir valyti labai dažnai, nes taip galima mechaniškai nutrinti dantų emalį.
4. Kiek laiko praėjus po valgio reikia valyti dantis?
Rekomenduojama dantis valyti praėjus mažiausiai 5 minutėms po valgio. Taip yra todėl, kad valgant maiste esančius angliavandenius mūsų burnoje esančios bakterijos pavirsta rūgštimis ir šios rūgštys veikia dantų emalį, jis tampa labiau pažeidžiamas. Praėjus tam tikram laikui po valgio seilės rūgštis neutralizuoja, emalis atsistato. Todėl jei dantis valysime iš karto po valgio, galime negrįžtamai pažeisti dantų emalį.
5. Kaip turėtų būti valomi dantys, kad būtų pasiekiamas maksimalus rezultatas?
Pagrindinės valymo rekomendacijos esant skirtingai dantų būklei (kreivų, skaudančių ar taisomų dantų atveju) išlieka tos pačios, tačiau atsižvelgiant į konkrečią situaciją yra parenkamos tinkamiausios dantų valymo priemonės. Tai gali būti specialios pastos, šepetėliai, tarpdančių šepetėliai, siūlai, skalavimo skysčiai, geliai ar specialūs dantų kremai. Tinkamiausias priemones jums parinks gydytojas odontologas arba burnos higienistas.
6. Kokia dantų pasta yra tinkamiausia dantų valymui?
Šiuo metu dantų pastų pasiūla išties didelė, tačiau prieš pasirenkant patartina pasikonsultuoti su gydytoju odontologu.
Pastą rekomenduojama rinktis atsižvelgiant į amžių ir dantų bei dantenų būklę.
Vaikams nuo 1 iki 6 metų dantis rekomenduojama valyti dantų pasta, turinčia apie 500 ppm fluoridų. Nuo 6 metų rekomenduojama rinktis pastą su 1000-1500 ppm fluoridų, nes tuo metu pradeda dygti nuolatiniai dantys, o fluoras labai reikalingas tam, kad šie dantys būtų sveiki ir nesugestų.
Suaugusiems rekomenduojama rinktis profilaktinę dantų pastą su fluoru. Tačiau esant tam tikroms būklėms, pvz. dantenų uždegimui, rekomenduojamos pastos, savo sudėtyje turinčios uždegimą mažinančių medžiagų.
Taip pat specialios pastos rekomenduojamos žmonėms, turintiems dantų implantus.
Balinančios pastos gali padėti išsaugoti dantų šviesesnę spalvą.
7. Koks tinkamiausias šepetėlis dantų valymui? Kaip išsirinkti?
Čia taip pat galime rinktis iš gausybės šepetėlių, esančių šiuo metu rinkoje. Pagrindinis kriterijus renkantis šepetėlį – šerelių minkštumas. Nepatartina rinktis kieto šepetėlio, nes galime pažeisti dantenas bei dantų emalį. Geriausia dantis valyti minkštu šepetėliu, užapvalintais tankiais šereliais.
Po periodontologinių ar chirurginių burnos operacijų rekomenduojama naudoti specialius, labai minkštus šepetėlius. Specialūs šepetėliai rekomenduojami ir ortodontinio gydymo metu, nešiojant breketus (kabes).
Labai svarbu atsiminti, kad dantų šepetėlis turi būti keičiamas kas 3 mėnesius.
8. Ar būtina naudoti dantų skalavimo skystį?
Nėra apibrėžta, kad visiems būtinai reikia naudoti skalavimo skystį. Tačiau būna situacijų, kai jo išties reikia.
9. Kokia skalavimo skysčio teikiama nauda burnos higienai?
Yra labai daug skalavimo skysčių rūšių. Vieni naudojami siekiant sumažinti dantenų uždegimą, kiti – kaip papildomas fluoro šaltinis esant labai aktyviam kariesui, dar kiti tiesiog atgaivina burną.
10. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį perkant skalavimo skystį?
Yra labai daug klinikinių situacijų ir kiekvienu atveju reikia skirtingų produktų. Nerekomenduojama skysčio rinktis patiems – visada reiktų pasikonsultuoti su gydytoju odontologu, nes nežinant galima net pakenkti. Pvz. yra skalavimo skysčių, kurių nerekomenduojama naudoti ilgiau kaip 2 savaites.
11. Kaip valyti dantis vaikams?
Dar nepradėjus dygti dantims rekomenduojama vaikus pradėti pratinti prie dantų valymo. Minkštu skudurėliu arba specialiu ant piršto užmaunamu šepetėliu rekomenduojama masažuoti dantenas, o dantukams pradygus – juos valyti. Nuo maždaug vienų metų galima naudoti dantų šepetėlį ir labai mažą kiekį vaikiškos dantų pastos su nedideliu fluoro kiekiu. Svarbu, kad po dantų valymo vakare ir nakties metu vaikai nieko nebevalgytų ir nebegertų (nebent vandenį).
Tėveliai dantis vaikams turėtų valyti iki maždaug 7 metų amžiaus, o kartais ir ilgiau. Maži vaikai, kol neišmoksta rašyti, patys negali kokybiškai išsivalyti dantų, nes jų rankų judesiai nėra pakankamai koordinuoti.
Tikimės, kad šis straipsnis buvo naudingas ir nuo šiol savo dantis prižiūrėsite dar geriau. Pagrindinis patarimas – jei nežinote, ką daryti konkrečioje situacijoje, kreipkitės į gydytoją odontologą ir jis mielai Jums atsakys į visus rūpimus klausimus.
Geda Mažeikienė
Gydytoja vaikų odontologė.
Atlieka vaikų dantų gydymo procedūras.